Історічна довідка

Home / Історічна довідка

Адреса – вул.. Лисенка 31 (кол. адреса: Куркова, 31). На плані Львова з передмістями 1844 року на цій ділянці зображено городи. Навпроти, на пагорбі, до якого веде закручена серпантином дорога, у 1927–1930 рр. спорудили функціоналістичну будівлю Санаторію каси хворих для лікування від туберкульозу. Тепер тут Обласна дитяча клінічна лікарня ОХМАТДИТ. Будівля є пам’яткою. архітектури місцевого значення, охоронний № 1623 – лікарня Охматдиту (сан. Товариства соціального страхування) – 1926-1930 рр.

Будівля Охматдиту 1844 рік

Короткий опис лікарні

Приміщення Комунального закладу Львівської обласної дитячої клінічної лікарні (КЗ ЛОДКЛ ОХМАТДИТ) збудоване за кошти, зібрані касою хворих у 1927 році. Власне, дитяча лікарня відкрита тут у 1950 році на базі стаціонару Львівської НДІ охорони материнства і дитинства.

Головний корпус

Львівська обласна дитяча клінічна лікарня є найстарішою і провідною дитячою клінікою в Західній Україні. У 1959 році лікарня була реорганізована в багатопрофільну спеціалізовану лікарню, на неї були покладені завдання по наданню цілодобової висококваліфікованої спеціалізованої медичної допомоги дітям Львівської та сусідніх областей за 20 спеціальностями, а також організаційно-методична та консультативна робота в районах області з надання медичної допомоги дітям.

Лікарня є клінічною базою Львівського національного медичного університету, Інституту спадкової патології АМН України та Львівського медичного коледжу.

За вагомий внесок у розвиток системи охорони здоров’я, надання медичної допомоги дітям, впровадження нових методів діагностики і лікування в 2005 р. колектив ЛОДКЛ ОХМАТДИТ нагороджено почесною грамотою Кабінету Міністрів України. Міністерством охорони здоров’я України лікарні присвоєно вищу акредитаційну категорію.

Щороку в стінах стаціонару та консультативної поліклініки КЗ ЛОДКЛ ОХМАТДИТ одержує медичну допомогу майже 65 тисяч дітей області.

З них, близько 5 тисяч консультується фахівцями мобільної консультативної лікарської бригади.

Щороку біля 250 дітей транспортується у реанімаційні відділення реанімобілем КЗ ЛОДКЛ ОХМАТДИТ.

Історія

Будівля спроектована Адольфом Каменобродським (спільно з його братом Казимиром) у стилі модернізованого неокласицизму. За півроку архітектор повністю переробив свій проект у стилі функціоналізму.Тепер тут обласна дитяча лікарня, відома більше за абревіатурою ОХМАТДИТ. До комплексу лікарні входять теж два будинки, що замикають провулок, який пролягає від вул. Лисенка. До самої лікарні пролягає тісна звивиста дорога, а також пішохідні сходи. У 1970-х проклали нову дорогу від вул. Верховинської (тепер вул. Барвінських). Крім лікарні, тут розташовані також: Львівська обласна дитяча консультативна поліклініка, Науково-дослідний інститут педіатрії, акушерства і гінекології (колишній НДІ охорони материнства і дитинства), Львівський НДІ спадкової патології. Поруч знаходиться котельня Личаківського району теплових мереж МКП “Львівтеплоенерго”.

Архітектура

П’ятиповерховий, на високому цоколі, головний корпус лікарні споруджений на терасі на схилі Вовчої (Змієвої) гори у 1927–1930 рр. за проектом Адольфа Каменобродського. У плані корпус нагадує літеру “Т” повернуту ніжкою на північ. Парадний південний фасад є видовженим і симетричним – з одним ризалітом у центру і двома – з боків. Ці ризаліти об’єднано балконами. З північного боку виступає видовжений ризаліт у центрі будівлі у якому влаштовано головний вхід і вестибюль, та двоє бічних незначних виступів-ризалітів з окремим входами до лікарні. Провулок від вул. Лисенка перекритий металевою огорожею на мурованих стовпах та брамою у стилі арт деко, з обох боків якої стоять два триповерхові корпуси, збудовані бл. 1930 р. у стилі функціоналізму.

Будівля лікарні

Персоналії

Архітектори Адольф Каменобродський (Adolf Kamienobrodzki, 1871–1946) та Казимир Норберт Каменобродський (Kazimierz Norbert Kamienobrodzki, 1874–1938) – сини відомого львівського архітектора Альфреда Каменобродського (1844–1922).

Джерела

  1. Czerner O. Lwów w dawnej rycinie i planie. – Wrocław–Warszawa–Kraków, 1997.
  2. Lwów. Ilustrowany przewodnik. – Lwów: Centrum Europy, 2003. – 320 s..
  3. Skorowidz król. stoł. miasta Lwowa z oznaczeniem podziału miasta. Nazw ulic I placów, oliczbowania domów numerami konskrypcyjnemi i orientacyjnemi z wymienieniem właścicieli realności – tudzież nazw i numerówdawniejszych. – Lwów: Nakładem król. stoł. miasta Lwowa, z drukarni Instytutu Stauropigiańskiego, 1889.
  4. Skorowidz król. stol. miasta Lwowa – Lwów, 1916.
  5. Skorowidz nowych i dawnych numerów realności, tudzież nazw ulic i placów król. stoł. miasta Lwowa… – Lwów, 1872.
Перейти до вмісту